Jak wybrać odpowiedni śpiworek do wózka ?

1. Materiał z jakiego uszyty jest śpiworek

Najlepsze dla dziecka są śpiworki wykonane z oddychających materiałów, ograniczających możliwość pocenia się. Ponieważ pogoda w sezonie jesienno-zimowym bywa kapryśna, warto zwrócić uwagę aby zewnętrzna warstwa była uszyta z materiału, który nie przepuszcza wilgoci i jest wiatroodporny. Dobrze, gdy wnętrze śpiworka pokryte jest puszystą tkaniną np. miękkim polarem przyjemnym dla skóry dziecka. Zwróćmy też uwagę, czy śpiworek ma niezbędne atesty i czy nasze dziecko nie będzie miało na niego alergii.

2. Sposób zapinania śpiworka

Wybierając śpiworek, powinniśmy zwrócić uwagę, by zapinał się on w wygodny i łatwy sposób. Zapięcia na rzepy są pod tym względem szybsze a przez to praktyczniejsze. Zwolennicy suwaków uważają jednak, że są one bardziej ciche (ważna kwestia, gdy dziecko śpi) i zazwyczaj solidniejsze. Śpiworek jest bardziej szczelny, gdy poszczególne części śpiworka zachodzą na siebie. Najlepiej, gdy istnieje możliwość całkowitego odpięcia górnej, okrywającej części śpiworka (funkcja przydatna, gdy w zimie wchodzimy z dzieckiem do ogrzewanego pomieszczenia, np. sklepu).

3. Uniwersalność

Jak gruby powinien być śpiworek? Czy te najcieplejsze są najlepsze? Wszystko zależy od tego, czy zima jest łagodna (temperatura ok. 0 stopni), czy też występują siarczyste przymrozki. Dziecko powinno czuć się w wózku komfortowo i w żadnym wypadku nie powinniśmy go przegrzewać. Dlatego tak, jak przy ubieraniu warto stosować zasadę "na cebulkę" tak ubranie powinno być dostosowane do grubości śpiworka. Ciekawym rozwiązaniem są śpiworki z dopinaną częścią np. Stroll and Go firmy Skip Hop. Śpiworki Bunker marki Lodger rekomendowane są przez producenta jako całoroczne. Uniwersalność to także rozmiar śpiworka, bo jak wiadomo nasze pociechy szybko rosną. Niektóre śpiworki mają rozpinany dół, inne dopinane przedłużenie.
Dziecko w śpiworku

4. Bezpieczeństwo

Pamiętajmy o tym, by zapewnić naszemu dziecku odpowiednią ochronę w wózku i nie narażać je na niebezpieczeństwo upadku. Nigdy nie zapominajmy o zapinaniu go w zamontowane w spacerówce, czy w foteliku samochodowym pasy bezpieczeństwa. Każdy bezpieczny śpiworek powinien posiadać umiejscowione w swojej tylnej części, specjalne otwory przez które przekładamy pasy! Zapinanie pasów jest szczególnie ważne, gdy dziecko jest starsze i może próbować samodzielnie wychodzić z wózka.
W niektórych śpiworkach wszyto odblaski - zapewniające widoczność po zmroku.

5. Konserwacja

Wybierając śpiworek zwróćmy uwagę na to, czy łatwo się go czyści. Deszczowa jesienna aura, zimowa plucha czy odwilże na przedwiośniu sprzyjają zabrudzeniom. Także maluch - jak to dziecko- sam niejednokrotnie zapaćka śpiworek soczkiem. Powierzchniowe plamy z błota powinno dać się zetrzeć mokrą gąbką. Przy większych zabrudzeniach śpiworek powinniśmy móc uprać w pralce.

6. Sposób mocowania

Zwróćmy uwagę w jaki sposób wybrany śpiworek przypina się do wózka. Po zamocowaniu powinien on stabilnie utrzymywać się na miejscu i nie ześlizgiwać z wózka po włożeniu dziecka. Często wystarczy odpowiednie wyprofilowanie dolnej części śpiworka i pasy bezpieczeństwa. Niektóre firmy np. Altabebe dodatkowo wszywają do swoich śpiworków antypoślizgowy spód.

7. Akcesoria i dodatki

W niektórych śpiworkach producent ukrył praktyczną kieszonkę, w której możemy schować np. smartfona, klucze czy ulubioną maskotkę naszego dziecka. Inne posiadają odpinaną, wymienną wkładkę wewnętrzną w wielu kolorach (śpiworki Bunker marki Lodger). Do wielu śpiworków można dokupić kolorystycznie dopasowaną mufkę na rączkę wózka, w której rodzic ukryje podczas spaceru zmarznięte dłonie.

Comments

comments powered by Disqus