W podróży z niemowlakiem

Wielu rodziców staje przed dylematem związanym z dłuższą podróżą ze swoją niedawno narodzoną pociechą. Czy to jest bezpieczne? Czy nie za bardzo kłopotliwe? Takie pytania nierzadko nurtują opiekunów, którzy nie mają na tym polu jeszcze zbyt dużego doświadczenia.

Jeżeli dobrze się do tego przygotujemy, podróż z niemowlakiem może okazać się prosta i przyjemna. Dlatego, jeśli nie ma większych przeciwwskazań ze strony lekarza, a nasze dziecko jest zdrowe, to jak najbardziej powinniśmy ruszyć w trasę.

Wskazówki dla podróżujących z niemowlęciem

1. W dłuższą podróż najlepiej zabrać niemowlę, które ma już za sobą pierwsze 3 miesiące życia. Nie ma potrzeby stresować go dodatkowymi rzeczami wcześniej, skoro i tak dopiero co oswaja się z otaczającym go światem.

2. Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem, ważne jest by odpowiednio dopasować porę wyjazdu. W lecie najlepiej podróż rozpocząć w godz. porannych, bądź późnym popołudniem kiedy nie męczą nas zbytnio upały. Natomiast, jeżeli udajemy się w podróż zimą, najodpowiedniejszą porą wydaje się być dzień. Nie jesteśmy wtedy zbytnio narażeni na niebezpieczeństwo spowodowane chociażby śliską jezdnią.

3. Powinniśmy uważać na klimatyzację, bądź nawiewy w samochodzie. Różnica temperatury na zewnątrz i w aucie nie powinna przekraczać 4 stopni C. Zimą warto jest wcześniej nagrzać wnętrze pojazdu. Powinno się także mieć ze sobą jakiś kocyk, bądź śpiworek do spania, by w razie potrzeby mieć czym okryć dziecko.

4. Niemowlę na czas podróży należy umieścić w foteliku samochodowym na tylnym siedzeniu, obok jednego z rodzica. Warto także, by opiekun upewnił się, że drzwi od strony małego pasażera są zamknięte.

5. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem samolotem, bądź pociągiem, najlepiej jest wykupić dodatkowe siedzenie na fotelik by nie było konieczności trzymania dziecka na rękach przez cały czas trwania podróży.

6. Podczas pakowania potrzebnych rzeczy maluszka trzeba się upewnić, iż zabieramy ze sobą wszystkie niezbędne akcesoria np.

  • kosmetyki do pielęgnacji niemowlęcia
  • odpowiednią ilość pieluch
  • ubranka na zmianę
  • nawilżane chusteczki
  • przegotowaną wodę w butelce
  • dodatkowe smoczki
  • ulubione zabawki itp.

Jeżeli wybieramy się w podróż zimą warto ubrać dziecko na tzw. cebulkę. Z założenia lepiej jest mieć co zdejmować, niż martwić się niepotrzebnie niewystarczającą ilością niemowlęcych ubranek. Bardzo użyteczne o tej porze roku są śpiworki do wózka, które swoim ciepłym oraz miłym w dotyku materiałem, idealnie nadają się do spania dla maluchów. Swoją drogą jest on także idealny na prezent np. z okazji narodzin dziecka.

Wakacje, czy też sama podróż wcale nie muszą okazać się udręką dla rodziców i maluszka. Po odpowiednim przygotowaniu mogą one obfitować w całkiem miłe doświadczenia.

Comments

comments powered by Disqus